Zápis do 1. ročníka ZŠ

Zápis do 1. ročníka

Kedy sa  dieťa zapisuje na povinnú školskú dochádzku?

Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.

Je možné na povinnú školskú dochádzku prijať výnimočne aj dieťa mladšie ?

Možno prijať dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku za podmienok:

• dieťa absolvovalo povinné predprimárne vzdelávanie (preukazuje sa potvrdením príslušnej materskej školy) a
  • so súhlasom príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a
  • so súhlasom všeobecné lekára pre deti a dorast.

Kde plní žiak povinnú školskú dochádzku?

Žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt (spádová škola), ak pre neho zákonný zástupca nevyberie inú základnú školu.

Kedy sa uskutočňuje zápis do 1. ročníka základnej školy?

Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole. Presný termín zápisu určuje zriaďovateľ školy v období medzi 01.04. do 30.04. (termín sa upresňuje po prerokovaní so zástupcami ZŠ a MŠ).

Na školský rok 2022/2023 je určený na deň 04.04.2023 od 14:00 do 16:00 hod.

Aké osobné údaje musí základná škola pri zápise dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky vyžadovať?

1. Údaje o dieťati v rozsahu

meno a priezvisko a rodné priezvisko (je žiaduce, aby bolo uvedené v tvare totožnom ako na rodnom liste), dátum a miesto narodenia, rodné číslo, národnosť, štátne občianstvo, trvalé bydlisko dieťaťa alebo adresa miesta, kde sa dieťa obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava v mieste trvalého pobytu), údaj o materinskom jazyku,

1. Osobné údaje o zákonných zástupcoch dieťaťa v rozsahu

Titul, meno a priezvisko, rodné priezvisko, adresa bydliska a druh pobytu, kontakt na účely komunikácie.

Akým spôsobom je možné vykonať zápis dieťaťa do školy?

Zápis sa uskutočňuje podaním prihlášky na základné vzdelávanie, ktoré je možné uskutočniť jedným z nasledujúcich spôsobov:

• dostaviť sa osobne aj s účasťou dieťaťa na zápis dňa 4.4.2022 v čase od 14:30 do 16:00 hod., je nutné pri zápise predložiť rodný list dieťaťa, občianske preukazy zákonných zástupcov,
  • vyplniť elektronickú prihlášku na stránke školy (www.zssmsgregorovce.edupage.org) a následne do 28.4.2022 predložiť škole na overenie správnosti údajov rodný list dieťaťa a občianske preukazy oboch zákonných zástupcov,
  • vyplniť Prihlášku na základné vzdelávanie a zaslať ju poštou na adresu školy (ZŠ s MŠ, Gregorovce 93, 082 66 Uzovce) alebo ju podať osobne v  ZŠ (následne do 28.4.2022 predložiť škole na overenie správnosti údajov rodný list dieťaťa a občianske preukazy oboch zákonných zástupcov.

Ako zapísať dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do školy?

Zákonný zástupca spolu s prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

Kedy dostane zákonný zástupca rozhodnutie o prijatí dieťaťa na povinnú školskú dochádzku?

O prijatí na základné vzdelávanie v základnej škole rozhodne riaditeľ školy do 15.6.2023.

Ktorý zo zákonných zástupcov podpisuje prihlášku na základné vzdelávanie?

Podľa § 144a zákona účinného od 1. januára 2022, vyžadujú sa na prihláške podpisy oboch zákonných zástupcov.

Kedy sa nevyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov?

1. Ak jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (preukazuje sa neoverenou kópiou rozhodnutia súdu).
  2. Jeden z rodičov zo zdravotných dôvodov nie je schopný podpísať prihlášku (preukazuje sa potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu).
  3. Získanie podpisu druhého zákonného zástupcu je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou (preukazuje sa písomným vyhlásením – príloha č. 1).
  4. Na prihláške stačí jeden podpis, ak sa zákonní zástupcovia dohodnú (preukazuje sa písomným vyhlásením – príloha č. 2).

Ako postupovať, ak dieťa vo veku zápisu do 1. ročníka, resp. vo veku PŠD odchádza s rodičmi na dlhší čas do zahraničia?

Dieťa musí byť riadne prihlásené do základnej školy v meste trvalého bydliska. Pri zápise zákonný zástupca oznámi, že dieťa si bude plniť povinnú školskú dochádzku v zahraničí a zároveň písomne požiada riaditeľa školy o povolenie plniť povinnú školskú dochádzku v zahraničí.

Záver

Iné informácie o školstve : www.minedu.sk

Priloha_c_1.doc

Ziadost_o_studium_v_zahranici.doc